Hædersbevisninger

Tildeling af FBTUs hædersbevisninger

Fælles for alle hædersbevisninger er:
– at det er FBTUs bestyrelse, som står for tildelingen, der evt. kan ske efter indstilling fra klub eller enkeltpersoner.
– at den indsats, der honoreres, skal være af nyere dato
– at tidligere tildelt hædersbevisning skal afleveres til FBTU ved tildelingen af ny.

FBTUs lederpokal
Kan tildeles for betydningsfuldt arbejde for FBTU / fynsk klub i sæsonen / senere sæsoner.

FBTUs Sølvnål
Kan tildeles for ”lang og tro tjeneste” for FBTU / fynsk klub, eller for et betydningsfuldt arbejde i en kortere periode.

FBTUs guldnål
Kan tildeles en person, der tidligere er tildelt FBTUs sølvnål, hvis denne har udført et særligt betydningsfuldt arbejde for FBTU / fynsk klub i en længere periode.

FBTUs æresnål
Kan i ganske særlige tilfælde tildeles en person som tidligere har modtaget FBTUs sølvnål og guldnål, hvis denne har haft en særlig betydning for udviklingen af fynsk bordtennis på et eller flere områder – ”har sat fynsk bordtennis på Danmarkskortet”.

Tildeling af hæderstegn til personer med fynsk baggrund

DBTUs HÆDERSTEGN.

DIFs ÆRESTEGN
1958 Helge Petersen, OB.
1983 Aksel Søndergaard, OBC/Smedegården.
1997 Jens Povl Barkler, OB
1998 Carl Ernst Brandt, OB

DBTUs LEDER­GULDNÅL
1955 Helge Petersen, OB.
1963 Jørgen Andersen, Bat.
1963 Poul Andkjær, Munkebo.
1963 Kaj Christiansen, Bat.
1964 Arne Lindegaard Hansen, OB.
1975 Kaj Christensen, Marienlyst.
1976 Richard Breum, Fåborg.
1977 Aksel Søndergaard, OBC/Smedegården.
1987 Jens Povl Barkler, OB.
1987 Carl E. Brandt, OB.
1989 Asger Rasmussen, OB
2010 John Hansen, SfB
2015 Djohn Sørensen, Hep Ringe

DBTUs SPILLERGULDNÅL
1987 Charlotte Polk, OB.

DBTUS LEDERSØLVNÅL
1968 Kurt Svendsen, Marienlyst.
1975 Henning Rasmussen, OBC/Smedegården.
1978 Lene Friis, Nyborg.
1981 Torben Pedersen, OBC/Smedegården.
1988 Jørgen B. Jensen, OB.
1995 Minna Henriksen, FHIF
1999 John Hansen, SfB
2005 Lis Hævdholm, OB
2005 Steen Kleemeyer, OB
2008 Poul Esbjerg, Triton
2009 Bjørn Andersen, Hep Ringe
2009 Mads-Peter Jannings, OB
2010 Djohn Sørensen, Hep Ringe
2013 John Jørgensen, Højby

DBTUs LEDERPOKAL
1977 Kaj Løve Hansen, Heden-Vantinge.
1980 Torben Pedersen, OBC/Smedegården.
1982 Poul Larsen, Thorøhuse.
1987 Musse og Torben Bentsen, Triton.
1994 Jørgen B. Jensen, OB
1994 Jens Povl Barkler, OB
1999 Steen Kleemeyer, OB
2014 Djohn Sørensen, Hep Ringe

DBTU. ÅRETS SPILLER.
1987 Charlotte Polk, OB.
1991 Allan Bentsen, Esbjerg.
1994 Allan Bentsen, Hørning (med landsholdet)
1998 Allan Bentsen, Hørning (double med Martin Monrad)
2002 Allan Bentsen, Triton

DBTU ÅRETS OLD BOYS/GIRLS SPILLER
1996 Minna Henriksen, Triton

DBTU ÅRETS KLUB
1990 OB.
2003 BTK Triton
2016 OB-Bordtennis

DBTU PLAQUETTER. 1958
Sølv, Helge Petersen, OB.
Bronze, Kaj Christiansen, Bat.
Bronze, Arne Lindegaard Hansen, OB.
Bronze, Paul Jespersen, OBC.
Bronze, Kurt Svendsen, Marienlyst.

FBTUs HÆDERSTEGN

SØLV
1975 Ove T. Hansen, Posten
1975 Torben Pedersen, OBC/SM
1975 Carl E. Brandt, OB
1976 Christen Hjort, DBTU
1977 Bjørn Andersen, HEP
1977 Kaj Løve Hansen, HEVA
1980 Poul Larsen, Thorøhuse
1980 Jens Povl Barkler, OB
1981 John Hansen, SfB
1981 Niels Esbjerg, Triton
1982 Ove T. Hansen, Posten (2 gang)
1983 Kim Lysemose, OB
1983 Benny Jensen, OB
1983 Bent Iversen, OB
1984 Ejgil Sørensen, Posten
1984 Flemming Jensen, Kerteminde
1984 Henning Korshøj, Munkebo
1985 Jørgen B. Jensen, SfB
1985 Henrik Frydenborg, OB
1987 Asger Rasmussen, SfB
1987 Jørgen Rasmussen, OB
1987 Villy Foged, Allested
1987 Hans Jensen, Langeskov
1988 Inger Pedersen, Fraugde
1989 Torben Mogensen, Fåborg
1989 Torben Bentsen, Triton
1990 Poul Augustinussen, Odin 48
1991 Leif Højbjerg Larsen, Bat
1992 Svend Anker Petersen, Fåborg
1992 Villy Nielsen, Korup
1992 Anne Jensen, Næsby
1993 Knud E. Ø. Nielsen, Fåborg
1993 Minna Henriksen, FHIF
1993 Christian Foldager, Næsby
1994 Kirsten Hechmann, OB
1994 Morten Wiingreen, Korup
1994 Carsten Pedersen, Stenstrup
1995 Søren Jørgensen, OB
1995 Ulrich Wiingreen, Korup
1996 Jan Jørgensen, Nyborg
1996 Ida Tokehøj, Søndersø
1997 Inge Bentsen, Triton
2008 Poul Esbjerg, Triton
2010 Poul Boisen, KBC
2010 John Jørgensen, Højby
2010 Jes Rasmussen, Triton
2011 Djohn Sørensen, Hep Ringe
2011 Britta Lund, Næsby
2011 Jimmy Rusbjerg, BTK Ejby
2012 Jens Jacobsen, BTK Ejby
2015 Flemming Hansen, Svendborg BTK
2016 John Juul Knudsen, Triton
2017 Mads Sindbjerg, Triton
2017 Rasmus Klein-Døssing, OB
2017 Søren Kromann, Fjordager

GULD
1958 Helge Petersen, OB
1963 Kaj Christiansen, Bat
1965 Kurt Svendsen, BM
1966 Poul Andkjær, OB
1968 Kaj Christensen, BM
1968 Richard Breum, Fåborg
1977 Henning Rasmussen, OBC/SM
1977 Aksel Søndergaard, OBC/SM
1987 Carl Ernst Brandt, OB
1987 Jens Povl Barkler, OB
1988 Torben Pedersen, OBC/SM
1989 Asger Rasmussen, OB
1989 Bjørn Andersen, HEP
1990 John Hansen, SfB
1995 Jørgen B. Jensen, OB
2015 Djohn Sørensen, Hep Ringe

FBTUs ÆRESNÅL
1985 Aksel Søndergaard, OBC/SM
1993 Carl Ernst Brandt, OB
1997 John Hansen, SfB
2002 Jens Povl Barkler, OB
2016 Torben Pedersen, Triton

ÅRETS IDRÆTSLEDER (Fyens Stiftstidende)
1969 Poul Andkjær, OB
1987 Jens Povl Barkler, OB

DIF’s FYNSKREDS LEDERPRIS
1988 Asger Rasmussen, OB
1992 Jørgen B. Jensen, OB
1994 Minna Henriksen, FHIF

FBTUs LEDERPOKAL
1992 Jens Povl Barkler, OB
1993 Asger Rasmussen, OB
1994 Poul Boisen, KBC
1995 Erling Klokker, VGIF
1996 Carsten Pedersen, Stenstrup
1997 Torben Pedersen, Vissenbjerg
1998 Allan Wermuth, Triton
1999 Irene Nim Hansen, OB
2000 Jørgen Dideriksen, OB
2001 Ole Rasmussen, LBBK
2002 Urban Johannesen og John Jørgensen, ÅBC
2003 Jens Ellegaard, Nyborg
2004 Lars Dalager Hansen, Triton
2005 Poul Sørensen, OB
2006 Jimmy Rusberg, Ejby
2007 Birger Markmann, BBB
2008 Kim Mogensen, Faaborg
2009 Kenneth Røn Christiansen, OB
2010 Jesper Hviid, Allested
2011 Lars M. Pedersen, BBB
2012 Ole B. Jensen, Triton
2013 Djohn Sørensen, Hep Ringe
2014 Martin Søgaard, TTIF
2015 Henrik Bækkelund, Langeskov BTK
2016 Michael Demant, Triton
2017 André Theilgaard, Nyborg

FBTUs PLAQUETTER
1963 Jørgen Andersen, Bat
1963 Poul Andkjær, Munkebo
1963 Richard Breum, Fåborg
1963 Arne Lindeg. Hansen, OB
1963 Kurt Svendsen, BM

ÅRETS KLUB
1985 Langeskov
1986 Allested
1987 OB
1988 Fåborg
1989 Højby
1990 Triton
1991 Oure-Gudme IF
1995 Triton
1996 Nyborg
1997 Fjeldsted-Harndrup IF (FHIF)